Kürtaj

Günümüzde artık bir bayan istenmeyen bir gebelik gerçekleştiriyor ise, bu gebeliği çok rahatça sonlandırma hakkına sahip olduğundan dolayı kürtaj olmaktadır. Gebeliği sonlandırmak ve aynı zamanda da sağlığını tehlikeye atmak istemeyen bir bayan ilk haftadan 10. Haftaya kadar kürtaj olma hakkına sahip olduğundan dolayı, çok rahat bir şekilde kürtaj olarak istenmeyen gebeliği sonlandırabilecektir.

Kürtaj, herhangi bir cinsel ilişki sırasında istenmeden hamile kalınması sonucunda, bayanın çocuğu dünyaya getirmek istemediği zaman gerçekleştirilecektir. Bir bayan istemediği bir hamileliği sonlandırması amacıyla üretilen aletler sayesinde artık gebeliği sonlandırması mümkün olmaktadır.
Kürtaj olmak isteyen bir bayan mutlaka bu işlemi özel bir hastanede yaptırması gerekmektedir. Sağlığını tehdit etmek istemiyorsa, o zaman mutlaka uzman bir doktor tarafından ve steril olan bir hastanede yaptırmalıdır.

Kürtaj işlemi yapılmadan önce mutlaka, gebe kalmış olan bayanın psikolojinin yerinde olmasına dikkat edilmelidir. Ve 18 yaşını geçmiş ve kendi rızası ile gebeliği sonlandırması gerektiğinin bilincinde olması gerekiyor. 18 yaşının altında olan bir bayan hamile kalması durumunda, anne ya da babasının izni ile gebeliği sonlandırması mümkündür.

Kürtaj günümüzde kadın doğum doktorları için özel olarak hazırlanmış olan masalarda gerçekleştirilmektedir. Karman enjektör adı verilen ve bayanların özel olarak kürtaj olabilmesi amacıyla üretilmiş olan enjektörler yardımı ile yapılmasından dolayı, bir bayan kürtaj olmak istediği zaman artık daha rahat kürtaj olabilmektedir. Daha önce ki zamanlarda ise, kürtaj olmak isteyen bir bayan rahim delinmesi riski ile karşılaştığından dolayı üretilen karman enjektör, rahim delinme riskini ortadan kaldırmıştır. Bu enjektör sayesinde vakum etkisi yapacağından dolayı vakumlu kürtaj gerçekleştirmiş olacak ve rahim zarar görmeden kürtaj olmuş olacaksınız.
Kürtaj olacak olan bayana genel anestezi uygulanabilir. Bu durumda ise, hamile bayan kürtaj işlemi sırasında herhangi bir şey hatırlamaz. Rahim ağzı özel aletler ile birlikte açılarak kürtaj işlemine başlanır.

Kürtaj işlemi tamamladıktan sonra, doktor tarafından verilen ağrı kesici, antibiyotik ve ya daha sonradan herhangi bir şekilde kanama olmasına karşın oluşabilecek olan riskleri azaltmak amacıyla kanamayı kesecek olan ilaçlar verilebilecektir.
Bir bayan kürtaj olduktan sonra 15 gün kadar rahimden az bir şekilde kan gelmesi normaldir. Aynı adet sancısı gibi kasıklarda ağrı olması ve aynı zamanda da kan pıhtısı olması normal olduğundan dolayı böylesi bir durum ile karşılaşmanız halinde endişeye kapılmamanız gerekmektedir. Kürtaj sonrası bir bayanın 3 hafta süresince cinsel ilişkiye girmemesi gerekmektedir. Havuza girmek çok sakıncalı olacağından dolayı ve küvette banyo yapılması sakıncalı olduğundan doktor tarafından yasaklanmıştır.
Yaklaşık olarak kürtaj olduktan 20 gün kadar sonra, tekrar bir doktor kontrolüne girmelisiniz.

Bu blogdaki popüler yayınlar

Kürtaj sonrası cinsel ilişki

Kürtaj sonrası adet

Kürtajdan sonra cinsel ilişkiye girdim