Kürtaj sonrası adet

Kürtaj sonrası dönem her zaman kafa kurcalayan bir süreçtir , özellikle çocuk adırdıktan sonra 10 gün süre ile nelere dikkat edileceği ve kürtaj sonrası adet ne zaman başlayacağı hep sorulur. Bu yazımızda kürtaj sonrası tüm konuları ele alıyoruz . Kürtaj kazımak anlamına gelen Latince bir kelimedir. Halk arsında istenmeyen gebeliğin sonlandırılması anlamında kullanılmaktadır. Eski dönemlerde kürtaj kaşık gibi keskin bir alet vasıtası ile rahim duvarı kazınarak yapılırdı. Bu durumda rahim içi enfeksiyonlar, rahim içi yapışıklıklar, kanama gibi istenmeyen haller sıkça rastlanıyordu. Şimdilerde ise bu kazıma yöntemi sadece rahim içi hastalıklarda tanı amaçlı parça alma işlemi olarak kullanılmaktadır.

Günümüzde kürtaj hemen hemen daima vakum ile yapılmakta olup yukarda yazdığımız olumsuz sonuçlara çok ender rastlamaktayız. Vakum işleminde ince plastik pipet benzeri bir kanül kullanılır. Rahim içinde vakum yaparak gebelik dışarı alınır. Kazıma yapılmadığı için kanama riski, enfeksiyon, rahim içi yapışmalar hemen hemen hiç olmaz. Sonrası için planladığınız gebelikler olumsuz etkilenmez. Yani daha sonrasında istediğiniz dönemde gebe kalabilirsiniz.

KÜRTAJ OLDUM ŞİMDİ NE OLACAK ?
Yaklaşık 10 dakika kadar süren kürtaj işlemi bittikten sonra 15 dakika kadar gözetim altında tutulur ve kontrol edilerek evinize gönderilirsiniz. Bu dönemde dikkat etmeniz gereken bazı şeyler vardır. Kürtaj sonrasında adet kanaması benzeri bir kanam olabilir. Bazı durumlarda ilk birkaç gün kanama olmazsa dışarı akması gereken kan rahim içinde birikir ve sanki parça kalmış gibi ağrı yapar, sonra birden pıhtılı bir kanama olur ve ağrı azalır ya da kaybolur. Normalde adet kanı pıhtılaşmaz fakat kürtaj kanı pıhtılaşır. Eğer dışarı akmayıp rahim içinde birikirse bu durumda sanki parça kalmış gibi hem ağrı yapar hem de ultrasonda rahim içinde görülen pıhtılar yanlışlıkla parça kalmış diye değerlendirilebilir. Ender durumlarda, bu biriken pıhtıları mini bir kürtaj işlemiyle dışarı almamız gerekebilir. Bazen ara ara pıhtı atmaları kürtaj sonrası 2 haftaya kadar sürebilmektedir.
Gebelik testleri yaklaşık 3 hafta kadar süreyle kürtaj sonrası pozitif çıkabilir. Aslında gebelik yoktur fakat kanda yükselmiş olan gebelik hormonlarının normal değerlere düşmesi ve negatifleşmesi yaklaşık 3 hafta kadar zaman almaktadır. Panik yapmayınız. Eğer kürtajın üzerinden 6 hafta geçmiş ama adet olmamışsanız hemen gebelik testi yapınız, eğer pozitif çıkarsa bu anlamlıdır yeni bir gebelik oluşmuş olabilir derhal bizlerle iletişime geçiniz.

İlk normal adetinizi kürtajdan sonra ortalama 4-6 hafta arası bir zamanda görürsünüz. Yumurtaların çalışması ortalama 1 hafta içinde yeniden başlar ve kürtaj sonrası korunmadan ilişki oluyorsa yeni bir gebelik riski her zaman için vardır. Kürtajdan sonra yumurtlama yani gebe kalabilme kabiliyeti ortalama 2-3 hafta sonra yeniden başlar bu dönem ilişkilerinde yeni bir gebelik başlayabilir ve adet görmeden tekrar hamile kalmış olursunuz.
Kürtajdan sonra 3-4 gün ağrı kesici ve antibiyotik ilaçlar kullanmak uygun olur. Steril koşullarda kürtaj yapmamıza rağmen vajen steril değildir ve akıntı, kanama, tuvalet ihtiyacı gibi durumlar enfeksiyon riski yaratabilir. Günümüzde çok ender rastlıyoruz kürtaj sonrası enfeksiyon hallerine fakat yine de tedbirli olmakta fayda vardır. Ayrıca enfeksiyon riskini azaltmak için 1 hafta kadar ilişki yasağı uygulamak uygun olur.

Banyo, yemek, içmek gezip dolaşmak serbesttir. Kürtaj sonrası işinize, okulunuza sosyal hayatınıza ertesi gün dönebilirsiniz. İlk bir hafta pet kullanmanız uygundur. Zira ara ara kanamalar meydana gelebilir. Kürtajdan sonra arzu ediyorsanız doğum kontrol hapı veya spiral denen rahim içi araç uygulamaları yapılabilir. Her ikisi için uygun zaman kürtajdan 1 hafta sonrasıdır. RİA yani rahim içi araç takıldıkta sonra senede bir kere kontrol edilmesi yeterlidir. Tek dikkat edeceğiniz şey adet dönemlerinde ilişkiye girmemek ve spordan, ağırlık kaldırmaktan sakınmanız olacaktır. Spiralin yerinden kaymaması için bu durumlara dikkat etmek gerekir. Spirali yani RİA yı doğum yapmış kadınlara birinci seçenek olarak öneriyoruz. Doğum kontrol hapı kullanmak istiyorsanız bu durumda kürtajdan sonra 1 hafta geçince haplara engel bir sağlık sorununuz yoksa başlayabilirsiniz Her gün aynı saatte tercihan gece yatmandan önce almanız uygundur. İlişki olsun olmasın her gün almanız gerekir. 2 gün almayı unutursanız gebelikten korumayabilir. Kutular arasında 1 hafta boşluk olası gerekir bu dönemde adet olursunuz. Eğer adet olmamışsanız derhal bizimle iletişim kurunuz.

Kürtaj fiyatları

Hangi hizmeti araştırısanız araştırın mutlaka olmazsa olmaz bir noktaya geldiğinizde maliyet ön plana çıkacaktır ve o yüzden kürtaj fiyatlarını bu yazıya ekledim. 2019 yılında Avrupa yakası İstanbul'da kürtaj ücretleri ortalama ...tl civarı başlangıç maliyetleri ile sunulur , ama gebelik haftası çocuk aldırma fiyatları konusunda had derecede önemlidir , ilk adet gecikmesi ile ortaya çıkan en küçük gebelik son adet tarihinden iitbaren sayılırsa 4 haftalık bir hamileliktir ve 4 haftalık kürtaj ücreti ..tl olarak en ucuz çocuk aldırma maliyetidir , ve gebelik haftası arttıkça kürtaj parasıda artacaktır. 

Kızlık zarı dikimi fiyatı

Bekaret tamiri , himenoplasti , yada çok kullanılan ismiyle kızlık zarı dikimi fiyatları 2015 yılı mart sonu itibası ile İstanbul'da yaklaşık ....tl civarından başlar ve bekaret diktirme ameliyat çeşidine göre ücretlendirme değişebilir , faraza en eski metod olan geçici kızlık zarı dikimi fiyatı bu konudaki en ucuz olandır , ama bunudan 10 kat daha popüler olan ve sonuç garantiside verilebilen yöntem kalıcı kızlık zarı dikimi flep metodu ücreti az daha pahalı olabilir. Son olarakta popülerliği gittikçe artma trendinde olan vajina daraltma ameliyatı ve kızlık zarı dikimi aynı seansta yapılması ve çift kat flep operasyonlarında ücret dahada fazal galebilir. 

Bu blogdaki popüler yayınlar

Kürtaj sonrası cinsel ilişki

Kürtajdan sonra cinsel ilişkiye girdim