Kürtaj sonrası dikkat edilmesi gerekenler

İlk defa başına gelen için heyecan yaratan bir uygulamadır kürtaj, ama merak etmeyin artık yeni sistem vakum kürtaj metodunda rahim içi kazıma yapılmadan negatif basınçla gebelik kesesi 10 dakikada alınıyor, ağrı ve kanama gibi komplikasyonlar pek derdiniz olmuyor, ama kürtaj sonrası dikkat edilmesi gerekenler ve ilk günlerde uyulması gereken kurallarıda yok saymak olmaz. Vakum kürtaj gerçekten hamilelik sonlandırmayı önemli ölçüde kolaylaştırıyor ve kürtajdan kaynaklanacak riskleri minimize ediyor ama yinede kürtaj sonrası ilk günlerde dikkat edilmesi gereken birkaç hususuda göz ardı etmemek lazım, bunlar arasında kürtaj sonrası enfeksiyon oluşmasını engelleyen önlemler ilk sıralardadır.

Bu yazımızda kürtaj sonrası dikkat edilmesi gereken birçok konuya değinmekle kalmıyoruz, kürtaj hakkında ansiklopedik bilgiler, kürtajın nasıl yapıldığını video şeklinde izlemek , kürtajda yasal süre, kürtaj ücretlerinin ne kadar olduğu, kürtajdan sonra cinsel ilişkiye na zaman girilebileceği, kürtaj sonrası gebelik ihtimali, çocuk aldırdıktan sonra ağrı şikayeti olup olmayacağı, kürtajı süresinin kaç dakika olduğu, kürtaj sonrası regl olmak için kaç gün geçmesi gerektiği, İstanbul'da kızlık zarı dikimi merkezletinin hangileri olduğu, lazerle vajina daraltma ameliyatının nasıl yapıldığı ve labioplasti operasyonu ücretleri hakkındada bilgiler veriyoruz.

Kürtajdan sonraki dönem , kızlık zarı , vajina daraltma ve labioplasti gibi konularda merak ettiğiniz herşeyi İstanbul Bakırköy'deki muayenehanemizi arayarak bize danışabilirsiniz, ama telefon edemeyecek kadar yoğun bir ortamda iseniz WhatsApp üzerindende yazabilirsiniz, müsait olur olmaz cevap veririm , söz.

Bakırköy İncirli Caddesindeki muayenehanemiz Atatürk havalimanına 10 dakikalık mesafededir, Avrupadan ve uzak illerden gelen birçok hastamız yarım saatte işlemini yaptırıp aynı gün geri uçabiliyorlar, sizde onlar gibi yapabilirsiniz.


Kürtaj

Hamileliği sonlandırmak , çocuk aldırmak gibi benzer anlamları altında toplayan kürtaj kelimesi latin dilinden tıp literatürüne geçmiş küretaj yani kazıma kelimesinden türetülmiştir, son 25 senede geliştirilen vakumlu kürtaj tekniğinde endometrium kazıması yapılmadan negatif basınçla kürtaj yapılabilmektedir.

Kürtaj nasıl yapılır video izle

Vakumlu kürtaj çıktığından beri istenmeyen gebelikleri sonlandırmak çok daha zahmetsiz ve güvenli hale grlmiştir, eski kazıma kürtaj sistemine göre farkları irdelemek için birçok hasta kürtaj nasıl yapılır video izle diye arama yaparak vakum ile kürtajın nasıl olduğunu merak etmektedir, zaten İstanbul Bakırköy'deki muayenehanemizi arayarak bu konuda sual soranda çok oluyor, kürtajın safhalarını adım adım yazarsak:
1- Ultrasonla gebelik haftası tayini,
2- Vajinal lokal anestezi
3- Dilatasyon
4- Karmen kanülünün yerleştirilmesi
5- Vakum takılması
6- Negatif basınçla gebelik kesesinin dışarı alınması
7- Ultrasonla rahim içi kontrolü

Kürtaj yasal süre

Kürtaj yasası sanıyorum en medyatik konulardan biridir ve her kesimden farklı fikirler ortaya atılmaktadır, ama sonuca gelecek olursak 2016 senesi için kürtaj yasak değildir, eski dönemlerden beri uygulanmakta olan 10 haftalık kürtaj yasal süresi devam etmektedir. Yani istenmeyen gebelikten ilk 10 haftada kürtaj olarak kurtulmanızda yasal bir engel yoktur.

Kürtaj ücretleri ne kadar ?

Kürtaj kararı aldıktan sonra ikinci adımda eyleme geçerken aşmanız gereken problem kürtaj maliyetleridir, dolayısı ile hergün bizi arayarak kürtaj ücretleri ne kadar diye soran birçok hastamız oluyor. 2016 senesi için İstanbul'da kürtaj fiyatları eskiden beri hamilelik haftası baz alınarak hesaplanır, 10 haftaya yaklaştıkçada artış gösterir. En ucuz kürtaj ücreti yeni başlayan erken gebelikte uygulanır. Hamilelik haftası en doğru olarak ultrasonla tespit edilir, ama yaklaşık olarak son adet tarihinizden bu yana geçen zamanı hesaplayarakta gebeşik haftanıza ulaşabilirsiniz, cinsel ilişki zamanı hesaba katılmaz. Ülkemizde Avrupa'ya nazaran kürtaj fiyatları son derece ucuzdur.

Kürtaj sonrası cinsel ilişki

Hamileliği sonlandırdıktan sonraki dönemde dikkat edilmesi gerekenler arasında ilk sıraları işgal eden konu kürtaj sonrası cinsel ilişki için kaç gün beklenmesi gerektiğidir. Kürtaj esnasında rahim kanalı birkaç milimetre açılır ve tam olarak kapanması yaklaşık 10 gün sürer , bu süre içinde cinsel ilişkiye girmek dış ortamdan rahim içine mikrop pompalamak gibidir, dolayısı ile rahim içi enfeksiyon riskinde artış olur. Bu durumda kürtaj olduktan sonra 10 gün seks yapmamakta fayda olacaktır.

Kürtaj sonrası gebelik

Nedense insanlarda kürtaj konusunda eskiden kalma yanlış bir inanç vardır, kürtaj yaptıranların sonraki dönemde gebe kalma ihtimallerinin azalacağı şeklinde. Vakumlu kürtajda rahim içi kazıma yapılmadığı için üreme kabiliyetinizde bir azalma söz konusu olmaz, o yüzden kürtaj sonrası gebelik konusunda endişeleriniz büyük ölçüde yersizdir.

Kürtaj sonrası ağrı

İlk kez çocuk aldıracaklar için kürtaj sonrası ağrı kafaya takılan sorulardan biri olabilir, zira insanlar kürtaj yaptırdıktan sonra güncel yaşantılarına hemen dönmek isterler, özellikle evlilik öncesi kürtaj yaptıran çalışan bayanlar genellikle aynı gün veya ertesi gün çalışma düzenlerine devam ederler, bu durumda kürtajdan sonra ağrı , sızı ve kanama gibi yan etkilerin hiç olmaması arzu edilir. Bereket versinki vakum kürtajda kazıma olmadığı için çocuk aldırdıktan sonra ağrı şikayeti pek rastlanmaz.

Kürtaj süresi

Genç bayanlar için kürtaj göz açıp kapayıncaya kadar geçmesi ve hissetmeden atlatılması gereken bir müdahaledir, dolayısı ile kürtaj süresi kaç dakikadır diye sürekli sorarlar, eski dönemlerde kazıma kürtaj işlemi yarım saatten fazla sürerdi ama artık tüm dünyada uygulanmakta olan en modern çocuk aldırma metodu olan vakum kürtaj süresi yaklaşık 10 dakikadır.


Kürtaj sonrası regl

Adet kanamaları hayatınızın en güzel yıllarında her ay 4 gün kadar çektiğiniz bir angarya gibi gelebilir size ama kürtaj sonrası regl kanamalarının başlaması için birçok hasta sabırsız olur ve neden hala adet olmadım diye gecikir, yani adet görmeye bir özlem duyarsınız. Fizyolojik süreç olarak kürtaj sonrası yeniden adet görmeye başlamak için yaklaşık 40 gün geçmelidir yani yarım dönem bir gecikme normaldir merak etmeyin.

Kızlık zarı dikimi merkezleri

Evlilik öncesi iyi planlanmamış beraberlikler sonucu cinsel ilişki veya sürtünme şeklinde ön sevişmelerle kızlık zarı bozulması yaşadıysanız , eski bakirelik yıllarınıza geri dönmek için İstanbul'da kızlık zarı dikimi merkezlerini araştırıyor olmanız normaldir. Himenoplasti ameliyatları yani kızlık zarı dikimi operasyonları lokal anestezi ile yani bölgesel uyuşturma ile gerçekleştirilir ve yaklaşık yarım saat sürer. 2019 senesi için İstanbul Bakırköy'de kızlık zarı dikimi ücretleri yaklaşık ....tl civarıdır.

Lazerle vajina daraltma ameliyatı

Başınızdan normal vajinal doğum geçti ise , veya hiç doğum yapmasanız bile yoğun seks yaşantınız varsa zamanla vajina genişlemesi yani cinsel bollaşma söz konusu olabilir. Bu durumda seksuel ilişkiden alınan haz karşılıklı olarak azalır ve aile saadeti olumsuz etkilenebilir. Ama bu kader değidir, cerrahi metodla gerçekleştirilen vajinoplasti yani vajina daraltma ameliyatıyla hiç cinsel ilişkiye girmediğiniz bakirelik yıllarınızdaki darlığa kalıcı olarak kavuşmanız mümkün olabilir. Cerrahi vajina daraltmaya alternatif olarak sunulan ve daha pratik bir görünüm sergileyen lazerle vajina daraltma ameliyatı yanık izi kalması, pütürlü vajinal doku oluşması ve 6 ay sonra yeniden genişlemesi açısından pek tercih edilmez.

Labioplasti operasyonu fiyatları

Labia minora denilen küçük dudakların biçimsiz bir şekilde sarkarak labia majora yani büyük dudakların arasından aşağı sallanması durumunda labioplasti ameliyatı dediğimiz operasyonla küçük dudaklar ufaltılır ve cinsel görünüm çok daha estetik hale gelir. 2019 senesi için İstanbul'da labioplasti operasyonu fiyatları yaklaşık ....tl civarıdır.

Bu blogdaki popüler yayınlar

Kürtaj sonrası cinsel ilişki

Kürtaj sonrası adet

Kürtajdan sonra cinsel ilişkiye girdim